• Podsumowanie Miesiąca Matematyki
          • Podsumowanie Miesiąca Matematyki

          • Październik to nie tylko miesiąc oszczędzania. W naszej szkole poświęcony jest także matematyce. To już tradycja, że uczniowie klas IV – VIII stają w szranki z zadaniami, obliczeniami, rebusami i innymi zagadkami. Zdolnościami matematycznymi uczniowie mogli wykazać się w konkursach: “Z matematyką za Pan Brat” oraz Sudoku. Dla klas na każdym poziomie zostały przygotowane inne zadania. Czwartoklasiści popisywali się znajomością tabliczki mnożenia, dzięki zabawie “Krzyżak”, a ci którzy nie do końca opanowali tę umiejętność, mogli ją utrwalać. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stał się okazją do pomnażania tej umiejętności przez starszych uczniów. Pojawiły się również zabawy korytarzowe, pozwalające ćwiczyć tabliczką mnożenia, w których nie tylko uczniowie brali udział 😊 ”Przestrzeń” dotyczącą znajomości brył wypełnili uczniowie obdarzeni wyobraźnią przestrzenną i zdolnościami manualnymi. Efekty ich działań można było podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Z myślą o dzieciach niedarzących matematyki wielką sympatią, przygotowano rebusy matematyczne oraz okolicznościowe gazetki z ciekawostkami ze świata Królowej Nauk. Ich celem było pokazanie, że matematyka jest nauką przyjazną i pożyteczną. Przekonało się o tym 150 uczniów naszej szkoły, którzy wzięli i udział w wyżej wymienionych konkursach.  

             Organizacją Miesiąca Matematyki zajęły się nauczycielki tego przedmiotu: Dorota Krawczyk, Joanna Mierzejewska. Magdalena Napiórkowska, Alicja Skrycka 

        • Czym jest podróż?
          • Czym jest podróż?

          • Czym jest podróż?Klasa 3a rozpoczęła już wspólne podróżowanie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Wirtualne podróże". Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pierwszym spotkaniu zaplanowanym na bieżący rok szkolny. Odpowiadali na pytania dotyczące podróżowania, środków transportu. Poznali nazwiska słynnych podróżników, tworzyli wspaniałe mapy myśli. Spotkanie sprawiło uczniom ogromną radość. To były bardzo inspirujące zajęcia! Z niecierpliwością czekamy na kolejne, podczas których przeniesiemy się wirtualnie do stolicy naszego kraju. Przed nami fantastyczne spotkania z podróżniczka Panią Sabiną, z która spotykamy się już trzeci rok....

        • Wolontariusze na start
          • Wolontariusze na start

          •  

            Nasza szkoła znana jest z działalności charytatywnej. Od wielu lat odbywają się kiermasze słodkości lub ozdób świątecznych, z których dochód przeznaczamy na pomoc potrzebującym.

            W tym roku szkolnym 20 października sezon dobroczynnych kiermaszy zapoczątkowała klasa 4d. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali mnóstwo smakołyków, które zniknęły w okamgnieniu. Nikt nie spodziewał się aż takiego popytu. Starsi i młodsi szturmem ruszyli na stoisko przygotowane przez czwartoklasistów, którzy zostali niemalże przyparci do muru. Co najciekawsze, fala chętnych do zakupów ciągle przechodziła i zalewała sprzedających. Skończyła się dopiero, gdy wszystko zostało sprzedane. Wielu uczniów odeszło z kwitkiem i obeszło się smakiem. Nawet pani dyrektor nie zdążyła kupić rurki, gdyż te wraz z babeczkami i woreczkami z batonikami cieszyły się największą popularnością.

            Pieniądze z kiermaszu słodkości w kwocie 1078 zł klasa 4d przekazała Łukaszowi Bereziakowi, znanemu szczecińskiemu wolontariuszowi WOŚP, który sam potrzebuje teraz pomocy.

            Życzymy Łukaszowi zdrowia. Zapraszamy na kolejne kiermasze (w listopadzie przewidziane są słodkie czwartki).

        • LEKTURA INACZEJ
          • LEKTURA INACZEJ

          •   Rozpoczynając przygodę z kolejną lekturą szkolną, uczniowie kl. 2a  wybrali się na warsztaty do TRAFO, podczas których mieli możliwość wykazania się znajomością książki „Cukierku, ty łobuzie”, kreatywnym myśleniem oraz twórczym działaniem. Wykonali praktyczne magnesy przedstawiające scenki z lektury.

              Dalszą pracę nad lekturą kontynuowali w szkole. Pracując w grupach, wykonywali makiety dotyczące wybranych wydarzeń, omawiali poszczególne rozdziały oraz wyszukiwali humorystyczne fragmenty z udziałem CUKIERKA. Musieli także wykazać się bardzo dobrą znajomością treści lektury w zabawie „cukierkowej”. Kolejność wydarzeń była burzliwą pracą zespołową. Zajęcia zostały uświetnione dzięki fotografiom, kalendarzom z kotkami, a także szablonom przygotowanym przez samych uczniów. Dzieci z zapałem wcieliły się w bohatera lektury, dzięki temu już wiedzą, co może odczuwać kot i jak się nim opiekować.

        • Ósmoklasiści wolontariuszami
          • Ósmoklasiści wolontariuszami

          • 1 listopada na Cmentarzu Centralnym odbyła się zbiórka na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Wzięło w niej udział wielu wolontariuszy ze Szczecina, w tym dwadzieścioro troje uczniów naszej szkoły. Zebrane pieniądze pomogą zapewnić lepszą opiekę pacjentom hospicjum i ich rodzinom.

            Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby pomóc potrzebującym.

            Szkolny Klub Wolontariatu 

        • 4a korzysta z uroków jesieni...
          • 4a korzysta z uroków jesieni...

          • Klasa 4a postanowiła wykorzystać piękną październikową pogodę i w czwartek zorganizowała ognisko na Polanie Sportowej. Były pyszne kiełbaski i kolorowe pianki oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci wróciły do domu umorusane, ale szczęśliwe.

            Taka jesień bardzo nam się podoba!

        • Światowy Dzień Origami w 3a
          • Światowy Dzień Origami w 3a

          • 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru. Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Ten rodzaj sztuki jest w Japonii obowiązkowym przedmiotem w szkole. Japończycy uważają bowiem, że Origami pomaga w nauce matematyki. Ćwiczy dokładność, sprawność manualną, uwagę oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.Uczniowie klasy 3a zdecydowali się na koła i zmierzyli się z tą niełatwą sztuką. Wykonali zwierzęta leśne w osłonie jesiennego lasu. Zadania te wymagały od uczniów nie lada cierpliwości, precyzji i koncentracji. Złożone konstrukcje ozdobiły naszą klasę i sprawiły uczniom wiele radości a przede wszystkim pozwoliły im uwierzyć we własne możliwości.

        • Gry korytarzowe
          • Gry korytarzowe

          • W ramach miesiąca przedmiotowego królowej nauk MATEMATYKI, 24 października uczniowie klas I - III spędzali przerwy na nauce poprzez zabawę. Konstruowali piramidy z kubeczków, budowali wieże z zapałek, układali domki z kart oraz tangramy geometryczne. Pracowali także z klockami przestrzennymi i grali w kości. Podczas gier uczniowie świetnie ze sobą współpracowali, angażując przy tym logiczne myślenie, pamięć, uwagę i orientację przestrzenną. Ponadto wykazywali się niesamowitą kreatywnością i zręcznością.

            Dziękujemy za udział w zabawach.

            Beata Nowak, Bożena Matusiak

        • Dzień Poczty Polskiej w świetlicy
          • Dzień Poczty Polskiej w świetlicy

          • 18 października, w Dniu Poczty Polskiej, Świetliczaki oglądały film edukacyjny pt.: „Poczta – przygody Panny Kreseczki”. Wspólnie z Paniami próbowały odpowiedzieć na pytanie: jakie były dawniej, a jakie są dziś sposoby przekazywania informacji między ludźmi? Dowiedziały się także, co to jest telegraf i kalka. Uczniowie wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt.: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, a potem mogli sami sprawdzić, jak działa kalka :). 

        • Tydzień Gier Planszowych
          • Tydzień Gier Planszowych

          • 10 października obchodziliśmy  Dzień Gier Planszowych. Wraz z Samorządem Uczniowskim  zaprosiliśmy również was , drodzy uczniowie  do wspólnej zabawy, która jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu

             Od 9 do  13 października świętowaliśmy w naszej szkole tydzień gier planszowych. Przynosiliście w tym czasie  swoje ulubione planszówki, gry karciane i towarzyskie i na każdej przerwie oraz godzinie wychowawczej zapraszaliście do wspólnej zabawy swoje koleżanki i swoich kolegów

            A oto fotorelacje…

        • Dzień Poczty Polskiej w 2a
          • Dzień Poczty Polskiej w 2a

          • Poczta w naszym kraju rozpoczęła swoją działalność 18 października 1558 roku, dlatego właśnie dzisiaj obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy jej historię i dowiedzieliśmy się, iż pierwszą prawdziwą instytucją publiczną tego typu, była Poczta Królewska utworzona przez króla Zygmunta Augusta. Wiemy, jak ważne były i są gołębie pocztowe oraz jak bardzo zmieniła się forma przesyłania listów czy paczek. Adresowaliśmy koperty i wykonywaliśmy znaczki, utrwalając pojęcia nadawca i odbiorca (adresat). W dokumencie Word wykonaliśmy krótką notatkę na temat trąbki pocztowej, która jest symbolem poczty. Podsumowaniem naszego pracowitego dnia był Quiz „Jak listy docierają do adresatów?”.

            Uczniowie klasy 2a

        • Dzień Georóżnorodności UNESCO
          • Dzień Georóżnorodności UNESCO

          • W minionym tygodniu w klasach szóstych na lekcji geografii świętowaliśmy Dzień Georóżnorodności UNESCO. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe projekty dotyczące tego, czym się różni Ziemia od innych planet Układu Słonecznego. W rezultacie zwróciliśmy uwagę, aby w większym stopniu doceniać walory środowiska naturalnego naszej planety, która jest wyjątkowa pod wieloma względami w tej części galaktyki. Wszystko po to, aby dostrzegać i zapobiegać zagrożeniom wynikającym z działalności człowieka

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić” - J. Menander

            W myśl tej maksymy dzisiaj obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich tych dla, których ważne jest wykształcenie, nauka, a przede wszystkim tych, którzy tę naukę chcą i przekazują w najlepszy możliwy sposób i dbają o stwarzanie jak najlepszych ku temu warunków przyszłym pokoleniom.

            Obchody w naszej szkole odbyły się przy tańcach ludowych Szczecinian pod kierunkiem p. Ewy Ott-Kamińskiej, tańca sportowego pod kierunkiem p. Marty Krawczyk, w oprawie całościowej grupy pod kierunkiem p. Lidii Wasilewskiej. We wspaniałym gronie nauczycieli, zaproszonych Gości, wśród których nie zabrakło byłych Pań Dyrektor, naszych emerytowanych Nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców, przedstawiciela Straży Granicznej oraz Rady Osiedla Pogodno bardzo miło spędziliśmy czas. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników naszej uroczystości z uśmiechem przeżył swoje święto. Dziękujemy wszystkim za zaszczycenie nas swoją obecnością.

        • 2a w Dzień Drzewa
          • 2a w Dzień Drzewa

          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa, który miał na celu zwiększyć świadomość ekologiczną wśród uczniów. Dowiedzieliśmy się, że inicjatorem tego dnia był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Właśnie dziś wykonaliśmy krótkie prezentacje w Wordzie dotyczące szczęśliwego drzewa oraz dokonaliśmy analizy dzisiejszych czasów, w których coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Teraz wiemy, iż traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi. Napisaliśmy więc list z prośbą DRZEW do dzieci oraz wykonaliśmy przepiękne jesienne drzewa. Prace można obejrzeć na półpiętrze naszej szkoły.

            Uczniowie klasy 2a

        • Świetliki w Dzień Drzewa
          • Świetliki w Dzień Drzewa

          • 10 października Świetliki obchodziły Dzień Drzewa. Była to okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie. Przypomnieliśmy sobie również budowę drzewa i wykonaliśmy piękną pracę, która to ukazała.

        • Warsztaty z języka niemieckiego w Bibliotece Niemieckiej
          • Warsztaty z języka niemieckiego w Bibliotece Niemieckiej

          • Kolejny raz, kolejni uczniowie odwiedzili Bibliotekę Niemiecką w Książnicy Pomorskiej uczestnicząc w warsztatach językowych. Temat warsztatów brzmiał „Zachwyć się niemieckim” i  pani Basia (bibliotekarka) robiła wszystko, żeby właśnie tak się stało.  W czasie naszej wizyty oprócz prezentacji i ćwiczeń dotyczących zagadnień – jak uczyć się i opanować nie tylko język niemiecki, jakie metody stosować, jak organizować sobie czas na naukę , z jakich korzystać stron i materiałów, żeby nauka nie była nudna – dowiedzieliśmy się również o możliwościach korzystania z zasobów (filmów DVD, audiobooków, gier i zabaw językowych, przeróżnych materiałów dydaktycznych) nie tylko biblioteki niemieckiej oraz jak doszło do powstania Biblioteki Niemieckiej w Szczecinie, pod patronatem Goethe–Institut. A potem mieliśmy już czas, żeby poszwendać się między regałami…

             

             

        • 2a w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego
          • 2a w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego

          • Uczniowie klasy 2a odwiedzili Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego, które  działa przy Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych.

            Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy naszego przewodnika pana dr Roberta Wozińskiego, który opowiadał o tajemnicach ukrytych w skamielinach. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć amonity (dawne zwierzęta sprzed 100 milionów lat) oraz wykonać gipsowe odlewy tych oligoceńskich zwierząt. Zachwyciły nas multimedialne stanowiska interaktywne, w szczególności  „Minerały fluorescencyjne” (gablotka podświetlana lampami UVA, UVB, oraz UVC), a także kolorowe minerały, piękne kamienie, kwiatowe formacje z piasku pustyni i plaż.

            To był wspaniały dzień, który rozbudził w nas zainteresowanie pracą paleontologa, archeologa i geologa. Polecamy wszystkim zwiedzenie tego miejsca, ponieważ można tam podziwiać kolekcję składającą się z 8000 eksponatów. Naprawdę warto!

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października obchodziliśmy dzisiaj Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Świetliczaki już od samego rana rozgrzewały swoje mózgi rozwiązując matematyczne działania. Chętnie pracowały zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Mierzenie czasu, w którym wykonywały zadania, wprowadziło element rywalizacji oraz wiele radości do naszej zabawy.  

        • 3a w leśnym świecie
          • 3a w leśnym świecie

          • 6 października klasa 3a wybrała się na warsztaty przyrodnicze do lasu. Przywitał nas pełen pasji, leśniczy Pan Jan w dostojnym mundurze. Urzekł nas piękną poetycką opowieścią o piętrach lasu. Była to wędrówka od runa, aż po korony drzew, gdzie spotkać można charakterystyczne dla poszczególnych pięter rośliny i zwierzęta, a także poznać leśne drzewa.Odwiedziliśmy leśny bufet, nakarmiliśmy kaczki, podziwialiśmy polską złotą jesień, zbieraliśmy jej dary. Nie zabrakło czasu na beztroską zabawę i pyszny posiłek na polanie.

        • Światowy Dzień Zwierząt
          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 3 października, na całym świecie, obchodzimy Dzień Zwierząt. Świetliczaki dzieliły się dziś wiedzą na temat zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Nasi uczniowie doskonale wiedzą jak dbać o swoich milusińskich, jaka jest ich rola w życiu człowieka oraz co my, ludzie możemy zrobić, aby im pomóc. Po wysłuchaniu wierszy Jana Brzechwy: „Żaba”, „Wrona i ser”, Ryby, żaby i raki”, „Dzik” i wielu innych, dzieci zabrały się za pracę plastyczną i w mgnieniu oka nasza sala zamieniła się w prawdziwe ZOO.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
      • 91 487 33 03
      • ul.Czorsztyńska 35 71-201 Szczecin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych